Digitális Fogászati Tervező képzés indul Kecskeméten

A budapesti Semmelweis Egyetem és a kecskeméti Neumann János Egyetem 2022 szeptemberében közös képzést indít Digitális Fogászati Tervező néven. A képzés keretén belül a legkorszerűbb digitális fogászati technológiai eljárásokkal ismerkednek meg a hallgatók. A képzés a korábbi fogtechnikai jellegű képzések mai kornak megfelelő, egyetemi szintű utódjának tekinthető, hiszen mára ezt a szakmát is áthatották a digitális technológiák. A mélyreható elméleti és gyakorlati ismeret nélkül színvonalas fogászati technológiai munka már nem képzelhető el. A képzés mintegy kétharmad részét fogászati, egészségügyi tárgyak, míg egyharmadát műszaki, informatikai tárgyak teszik ki, ezzel létrehozva egy összetett, több tudományterületet átfogó ún. fúziós képzési formát. Az egészségügyi képzési részt budapesti telephelyen a Semmelweis Egyetem, míg a műszaki-informatikai részt a Neumann János Egyetem kecskeméti telephelyén végzi. A műszaki-informatikai területen az alapozó tárgyak mellett, a hallgatók betekintést nyernek a fogászatban alkalmazott anyagtechnológiákba, a számítógéppel segített (CA-) technikákba, CNC forgácsolásba, 3D nyomtatásba, additív gyártásba, a fogászati tervezőszoftverek, szenzorika illetve digitális képalkotási módszerekbe, technológiákba.

A képzéshez kapcsolódóan a Neumann János Egyetemen létrejött egy vadonatúj Additív gyártástechnológiai laboratórium, amelynek ünnepélyes átadására 2022. május 26-án került sor. Az eseményen bemutatásra kerültek azok a fogászati berendezések, számítógépek és szoftverek, melyek elengedhetetlenek a gyakorlati képzés megvalósításához. A géppark részét képezi 2 db 5-tengelyes isel gyártmányú marógép, melyek a fogtechnikában használatos korongok, úgy, mint CoCr, Titán, ZrO2 megmunkálására alkalmasak, valamint egy hőkezelő kemence, mely a gyártás utáni hőkezeléshez nélkülözhetetlen. A forgácsolási eljárások mellett, additív gyártási területen egy DLP technológiával rendelkező 3D nyomtatóval, az ehhez tartozó utókezelő egységgel és egy fogászati célú 3D szkennerrel találkozhatunk. Az említett gépekhez szorosan kapcsolódnak a laborban használható korszerű célszoftverek, mint az exocad, iCAM, vagy a dental Scan.

A teljes géppark megtekinthető a tanszék honlapján: