A pályázat benyújtására egy picivel több mint 1 hónapjuk volt az érdeklődőknek. Ez az időszak a mi oldalunkról nézve mindig izgalmas, hiszen nem tudjuk, hogy hány hallgatót tudunk megszólítani, mennyien lesznek elég bátrak és kitartóak ahhoz, hogy elkészítsék a pályázatukat és részt vegyenek egy személyes meghallgatáson. A korábbi félévekhez képest a 2024/2025. tanév őszi féléve minden várakozásunkat felülmúlta: 22 fő regisztrált, 10 fő nyújtotta be a pályázatát és 8 fő pályázata volt érvényes. Köszönjük mindannyiójuknak, hogy táplálják a reményünket: van még helye egy ilyen kezdeményezésnek.
A pályázat részeként személyesen is találkozhatunk a hallgatókkal, ami mindig egy különleges élmény.
Itt már nem egy önéletrajz és egy motivációs levél, hanem a teljes ember áll előttünk, a bírálóbizottság előtt. És milyen jó, hogy így van ez. A dokumentumok alapján csak annyit ismerhetünk meg a jelentkezőből, amennyit megoszt velünk. Ez egy egyoldalú kommunikáció. Nem tudunk kérdezni és ő sem tud válaszolni. A személyes meghallgatás ezzel ellentétben egy párbeszéd, egy beszélgetés a pályázó szakmai életútjáról.
A Neumann János Egyetem GAMF Műszaki és Informatikai Karán három specializáció közül választhatnak a hallgatók. A beszélgetés során kiderült, hogy a pályázók szakmai érdeklődése igen változatos, a többséget az ipari informatika specializáció vonzotta be, de akadt olyan is, aki hálózat biztonsági és üzemeltetési vagy mobil és web fejlesztési irányba szeretne majd szakosodni.
A résztvevők személyisége is igen változatos képet mutatott. A jelentkezők nagy részén érződött a céltudatosság és az önbizalom, de volt példa visszafogott, szerényebb személyiségekre is. Igyekeztünk olyan légkört biztosítani, ahol a beszélgetések előrehaladtával az utóbbiaknak is sikerült kicsit kibontakozni.
A fentiek miatt az 5 fős bírálóbizottság nehéz döntési helyzetbe került, ezt mutatja az is, hogy a pályázati kiírás szerinti egy ösztöndíj mellé még három különdíj is adományozásra került.
Köszönjük minden pályázónak a részvételt, a díjazottaknak szeretettel gratulálunk ezúton is!
Megkérdeztük a részt vevő hallgatókat is a pályázatról, az alábbiakban az ő véleményeiket olvashatjátok.
Miért pályáztad meg az ösztöndíjat?
„Mindenképpen szerettem volna kipróbálni magam egy olyan éles környezetben, ahol az egyetemi oktatóktól és ismeretségi körömben lévő személyektől függetlenül kaphatok visszajelzést a szakmai életutamról, soft skilljeimről.” (V. Barnabás)
„Az egyik tanárom javaslatára jelentkeztem.” (egy pályázó)
„Az ösztöndíjat azért pályáztam meg, hogy kapcsolatot építsek a céggel, hiszen hosszú távon ez jelentős szakmai előnyt jelenthet. Bár az anyagi támogatás is nagy segítség, különösen a decemberi kiadások miatt, a fő motivációm a szakmai kapcsolatok kiépítése volt.” (A. Dániel István)
Hogyan gondolsz vissza a pályázat elkészítésére, mennyire volt nehéz/könnyű elkészíteni/beszerezni a szükséges dokumentumokat?
„Az önéletrajz és motivációs levél elkészítése közben számomra az volt a legnehezebb, hogy egy saját fontossági sorrendet állítsak fel és az abból kiválasztottakat úgy mutassam be és írjam le, hogy a másik fél részére is teljesen érthető legyen, megtartsam azt a fajta egyensúlyt a sok rövid információ és a túl hosszú, részletes kifejtés között, amely szükséges. Mindenképpen törekedtem arra, hogy egy alapot készítsek el, amit a személyes meghallgatáson, kötetlenebbül kifejthetek és a felmerülő kérdésekre adott válaszaimmal, átadjam az interjúztató félnek azokat a gondolatokat, amelyből összetehető az eddig végzett tevékenységeim, jövőbeli gondolataim és a jelenlegi motivációm.
A pályázati űrlap kinyomtatása, aláírása és beolvasása először körülményesebbnek tűnt, mivel a kollégiumban nem áll rendelkezésre erre eszköz, de az egyetemi könyvtárban sikerült megoldanom.” (V. Barnabás)
„Személy szerint egyáltalán nem mondanám bonyolultnak elkészíteni pályázatot, valamint a szükséges dokumentumok beszerzése is gördülékenyen ment.” (egy pályázó)
„A pályázat dokumentumainak elkészítése nem okozott nehézséget számomra, mivel már rendelkeztem tapasztalattal önéletrajz és motivációs levél írásában. Ettől függetlenül a transzverzális ismeretek kurzus jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy fejlődjek ezen a területen.” (A. Dániel István)
Meséld el: hogyan érezted magad a személyes meghallgatás előtt, alatt, után?
„A személyes meghallgatás előtt kizárólag azon izgultam, hogy a gondolatmenetem összeszedett legyen, és ne ugráljak se időben, se fontossági sorrendben. A meghallgatásra amikor bementem egy nagyon kellemes, pozitív légkör fogadott, ahol érezhető volt, hogy nem az interjút vezető személy és az interjúalany közötti hierarchia van jelen, hanem ténylegesen egy szakmai információkkal, magas szintű kötetlen kommunikáció valósul meg. Az interjú alatt nem izgultam különösebben már, mivel sikerült olyan szinten belelendülni a témába, hogy a tervezett időtartam után is szívesen beszélgettem volna a velem szemben ülő 5 fővel. Az interjú után, a földszint aulájában a többi pályázó hallgatóval és az IB Controll Kft. cégvezetőjével is tudtunk elég sokat beszélgetni, ami számomra kifejezetten pozitív volt.” (V. Barnabás)
„Nem vallom magamat egy izgulós embernek, emiatt csak úgy tekintettem a meghallgatásra, mint egy egyszerű beszélgetésre. Amikor sorra kerültem, egy nagyon barátságos légkör fogadott, ahol a szakmáról és az érdeklődési köreimről beszélgettünk. Utána feldobott hangulatban távoztam az eseményről.” (egy pályázó)
„Az interjú előtt nagyon izgultam, mivel ilyen helyzetben még nem volt részem. Az eseményt valós környezetként éltem meg, ahol a bemutatkozásomnak valódi tétje volt. Bár idegességgel küzdöttem, a tapasztalatból tanultam, és biztos vagyok benne, hogy a jövőben magabiztosabban fogok hasonló szituációkat kezelni. Nagyon jó tanulság volt, már csak emiatt is nagyon ajánlom az ösztöndíj megpályázását.” (A. Dániel István)
Hogyan gondolsz vissza a személyes meghallgatásra? (Olyan volt-e amilyenre számítottál, vagy sem?)
„Körülbelül ugyanaz volt a meghallgatáson, mint amire számítottam. Összességében véve egy olyan jó élményként gondolok vissza, ami mellett bátran kijelenthetem, hogy valamilyen szinten és mértékkel, de sikerült fejlődnöm a soft skillek terén.” (V. Barnabás)
„Úgy gondolom, hogy semmi sem úgy van a való életben, mint ahogyan mi azt gondoljuk vagy tervezzük, emiatt a beszélgetés sem volt olyan “ijesztő”, ahogyan azt gondoltam, még akkor is, ha eleve nem izgultam rajta. Ettől függetlenül olyasmi volt, mint amire számítottam.” (egy pályázó)
„Az interjú kissé eltért attól, amire számítottam, mivel a beszélgetés jóval kötöttebb volt, mint amit másoktól hallottam. Bár ez meglepett, úgy gondolom, hogy minden kihívásból tanulni lehet, és a tapasztalat a jövőben hasznomra válik.” (A. Dániel István)
Üzensz-e valamit a következő félévre a hallgatóknak?
„Mindenképpen érdemes megpályázni az ösztöndíjat és nem feltétlenül csak a pénz miatt, hanem tapasztalatszerzésként is. Ezek a tényezők kifejezetten fontosak a későbbiekben, akár álláskeresés közben is, szóval ne úgy tekintsenek rá, mint egy kötelező feladat, hanem úgy, mint egy ajándék gyakorlásra a “való világ” előtt.” (V. Barnabás)
„Ha valaki csak gondolkodik is azon, hogy megpróbál jelentkezni, akkor azt mondanám, hogy mindenféleképpen tegye meg. Nemcsak tapasztalatszerzés miatt, hanem akár magát is jobban megfogja ismerni.” (egy pályázó)
„Azt tanácsolom a hallgatóknak, hogy gondolják át, milyen eredményeket értek el az elmúlt években, és gyakorolják ezek bemutatását. Fontos, hogy stresszhelyzetben is magabiztosan tudják megfogalmazni a gondolataikat. Emellett kiemelném a mentális egészség megőrzésének fontosságát, amelyet személyes tapasztalataim alapján rendkívül fontosnak tartok.” (A. Dániel István)
További sok sikert kívánunk mindannyiuk tanulmányaihoz, életéhez!
IB Controll Kft. csapata